Romantyczny obraz malowniczego Zamku Książ, melancholijny park spowity aurą jesieni i podziemia pełne śladów XX-wiecznej historii, czyli wycieczka klas II, która odbyła się 25 października br. Słoneczna aura towarzyszyła nam przez znaczną część podróży, stanowiąc znakomite tło do wyjątkowych zdjęć urokliwych widoków Dolnego Śląska.

Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania podziemnej trasy turystycznej. Przewodnik zapoznał nas z historycznymi dziejami zamku poprzez interesujące opowieści, czy też projekcje multimedialne. Sztolnie znajdujące się 50 m pod tarasami i dziedzińcem powstały podczas II wojny światowej.

Stacjonujący na tych terenach nazistowscy żołnierze sprowadzili więźniów z obozu koncentracyjnego Groß-Rosen, aby ci w katorżniczych warunkach tworzyli schron dla najwyższych rangą przedstawicieli III Rzeszy. Obecnie jedynie część podziemi została odkryta, gdyż całość może liczyć nawet 3200 m². Dalsza część zwiedzania obejmowała wystawne sale i kolekcje dzieł sztuki Zamku Książ. Zapoznani z historycznymi dziejami budowli, sięgającymi aż średniowiecza udaliśmy się do zamkowych salonów, gdzie mogliśmy podziwiać zabytkowe meble, czy też odzyskane po latach dzieła sztuki. Po krótkim, ale intensywnym zwiedzaniu przyszedł czas na quiz sprawdzający wiedzę historyczną, pełen zdrowej rywalizacji. Kolejnym punktem wyjazdu był spacer po Książańskim Parku Krajobrazowym, pełnym okazów przyrody tj. wiekowych rododendronów, bukszpanów, czy lip. Podziwiając krajobraz na Góry Sowie rozciągający się z punktu widokowego mieliśmy okazję zachwycić się urokami złotej, polskiej jesieni.

Powrót w słonecznej aurze sprzyjał refleksjom o tajemnicach Zamku Książ i podziwianiu pięknych krajobrazów Dolnego Śląska.


Anna Pinkas kl. IIB