Zespół Szkół Alternatywnych

Losowy numerek dnia

Szczęśliwy numerek:

21

MEN

List Minister

Edukacji Narodowej

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Dni wolne

Dni wolne od zajęć
Gimnazjum
(2017/2018)

1. 1 listopada;
2. 23 grud. - 1 stycz.;
3. 13 - 28 stycznia;
4. 29 mar. - 3 kwie.;
5. 18 - 20 kwietnia.;
6. 30 kwietnia;
7. 2 maja;
8. 4 maja;
9. 7-8 maja;
10. 31 maja;
11. 1 czerwca;

Liceum
(2017/2018)

1. 1 listopada;
2. 23 grud. - 1 stycz.;
3. 13 - 28 stycznia;
4. 29 mar. - 3 kwie.;
5. 30 kwietnia;
6. 2 maja;
7. 4 maja;
8. 7-8 maja;
9. 31 maja;
10. 1 czerwca;

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2018 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2018 roku

Dostosowanie gimn.

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
gimnazjalnego
w 2018 roku

Instrukcja maturalna 2018

Instrukcjamaturalna 2018

Egzamin gimnazjalny

Zasady egzaminu

gimnazjalnego 2018 r.

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2018 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Egzamin gimnazjalny

Zdawalność matury

Wybierz studia

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Sprawozdania 2017

Sprawozdania zegzaminów 2017

Pajacyk

EFS


Szkoła przystąpiła do projektu Pracownie komputerowe dla szkół, edycja 2007.
Komputery współfinansowane są z EFS.

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Zastępstwa

Obrazy newsów: zastepstwa.jpg19.02.2018

 

1,2 lekcja - 3ABC - matematyka R - zajęcia odwołane

3 lekcja - 1B - historia

5,6 lekcja - 3A - język polski - M.Bobula

7,8 lekcja - 3ABC - matematyka R - zajęcia odwołane 

Nowy plan lekcji

Obrazy newsów: plan.jpg 

 

UWAGA!

Nowy plan lekcji opublikowany został w bocznym panelu.

Sprawdź go, zanim spakujesz się do szkoły.

Licealiści z Kłodzka w laboratoriach PWr

Uczniowie z Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku eksperymentowali w środę w laboratoriach chemicznym i fizycznym na Politechnice Wrocławskiej. Zajęcia odbyły się w ramach stałej współpracy uczelni ze szkołami średnimi z Dolnego Śląska


Obrazy newsów: plan.jpgTematem środowych zajęć były elementy chemicznej analizy jakościowej. Eksperymenty w laboratorium przeprowadzało kilkunastu uczniów, którzy przygotowują się do zdawania rozszerzonej matury z chemii. Ubrani w odzież ochronną i okulary otrzymali oni dokładną instrukcję realizacji badań, a po ich wykonaniu przeprowadzali obserwacje i na ich podstawie opisywali wnioski.

 

– Prowadząc tego typu zajęcia staramy się rozbudzić w młodych ludziach pasję do nauk przyrodniczych. Kluczowa jest także samodzielna praca, a trzeba też przyznać, że zagadnienia wykraczają nieco ponad poziom szkoły średniej. Korzyść z takiej pracy jest jednak obustronna, bo my poznajemy podstawę programową i dzięki temu oczekiwania uczestników – mówi dr inż. Iwona Rutkowska z Wydziału Chemicznego PWr.

 

Wśród uczniów, którzy w środę eksperymentowali na Politechnice Wrocławskiej znalazł się także Marek Adaszyński, zwycięzca I etapu 64. Okręgowej Olimpiady Chemicznej oraz uczestnik drugiego etapu konkursu, który w ubiegły weekend odbył się na naszej uczelni. Dwudniowa rywalizacja składała się z części teoretycznej, w której do rozwiązania było pięć zadań i laboratoryjnej obejmującej analizę jakościową, na którą przeprowadzenie uczestnicy mieli ok. 300 minut.

 

– Część teoretyczna była zdecydowanie trudniejsza. Sporo kłopotu sprawiły mi zwłaszcza zadania z chemii nieorganicznej i fizycznej, dość proste okazały się natomiast zagadnienia dotyczące syntezy organicznej – mówił laureat, który w marcu ma szanse wystąpić w organizowanym w Warszawie ogólnopolskim finale.

 

Dla tegorocznego maturzysty chemia to nie tylko ulubiony przedmiot w szkole, lecz także wielka pasja, ale wszystko zaczęło się od geologii. – Wcześniej zbierałem minerały i przy okazji zacząłem się zastanawiać, z czego są zbudowane i tak zacząłem odkrywać chemię. Teraz najbardziej interesuje mnie synteza organiczna, która moim zdaniem jest jedną, obok biochemii, z najbardziej rozwojowych dziedzin badawczych – tłumaczy Marek Adaszyński.

 

Obrazy newsów: plan.jpgOczywiście w przyszłości planuje on studia chemiczne, ale jeszcze nie zdecydował, na której uczelni. – Na wybór miejsca i kierunku studiów duży wpływ będzie miał wynik, który uda mi się osiągnąć w tegorocznej olimpiadzie. Jeśli zajmę wysokie miejsce otworzą się dla mnie szersze perspektywy, ale zastanawiam się m.in. nad Politechniką Wrocławską – dodał uczeń.

 

Marek Adaszyński startował także m.in. w organizowanym przez Politechnikę Wrocławską konkursie „Mam talent do nauki”, w którym uczestnicy przygotowywali własny projekt badawczy lub techniczny z wybranej dziedziny nauki: matematyki, fizyki, chemii, informatyki lub szeroko rozumianej techniki.

Zajęcia, w który biorą udział uczniowie, realizowane są w ramach projektu współpracy Politechniki Wrocławskiej ze szkołami średnimi. W jego ramach pracownicy uczelni realizują kursy wspomagające nauczanie przedmiotów ścisłych w szkołach z terenu Dolnego Śląska. Zajęcia odbywają się cyklicznie w okresie roku szkolnego.

 

– Dla naszych uczniów to wyjątkowa okazja, by poznaną na lekcjach teorię przełożyć na praktykę. Przyjeżdżamy na Politechnikę regularnie, a w laboratorium wszyscy mają swoje szafki, przygotowane odczynniki. Nasi podopieczni czują się tutaj jak studenci – podkreśla Grażyna Rosołowska-Smaka, nauczycielka chemii z Alternatywnego Liceum Ogólnokształcącego w Kłodzku.

 

Zainteresowanie projektem w szkołach z Wrocławia i regionu jest ogromne. W jego pierwszej edycji, która odbyła się w roku szkolnym 2013/2014, uczestniczyło osiem szkół, obecnie Politechnikę Wrocławską odwiedzają uczniowie z 29 placówek. 

 

– Różnorodność zajęć pozwala nam przygotowywać młodzież nie tylko do egzaminu maturalnego, lecz także dalszej nauki. Mamy nadzieję, że na miejsce do studiowania wybiorą Politechnikę Wrocławską. Projekt będziemy oczywiście chcieli kontynuować w kolejnych latach. O tym, jaki będzie jego zakres zadecydują oczywiście finanse – tłumaczy prof. Jadwiga Sołoducho, koordynatorka programu współpracy PWr ze szkołami.

  

mic (artykuł ze strony Politechniki Wrocławskiej, fot. Krzysztof Mazur)

http://pwr.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/licealisci-z-klodzka-w-laboratoriach-pwr-10756.html

 

>>Więcej zdjęć...<<

Koncert wigilijny

Sala gimnastyczna

Prosimy uczniów o zabieranie na salę gimnastyczną obuwia sportowego o białej podeszwie.

Dziękujemy!

Gratulacje

Obrazy newsów: tomscie.jpg

 

W konkursie "Giner de los Rios" na opowiadanie 3 miejsce w kategorii licea i gimnazja zajął uczeń naszego liceum Tomasz Ściepuro. Odebranie nagrod odbyło się w Ambasadzie Hiszpanii w Warszawie. Serdecznie gratulujemy.

Wigilie klasowe

W piątek (21.12) od godz. 9.00 do godz. 12.30 - Wigilie klasowe z wychowawcami.

 

Obrazy newsów: wigilia-klasowa.jpg

Sukcesy chemiczne w Alternatywnej !

Obrazy newsów: adasczech.jpg

 

Pasmo sukcesów pasjonatów chemii – Marka Adaszyńskiego i Michała Czecha nadal trwa. Po zwycięstwie w VII Drużynowym Konkursie Chemicznym Politechniki Wrocławskiej (26.9.2017) nadeszły kolejne sukcesy! 13 grudnia Komitet Główny Olimpiady Chemicznej ogłosił listę 350 zawodników zakwalifikowanych do II etapu. Wśród zakwalifikowanych uczniów z całej Polski są Marek Adaszyński i Michał Czech. Koniecznie muszę podkreślić, że na pierwszym miejscu tej listy jest Marek z wynikiem 100pkt na 100! (tylko dwóch uczniów osiągnęło maksymalną liczbę punktów).
II etap odbędzie się 26-27 stycznia 2018 we Wrocławiu i składa się z części teoretycznej (na Uniwersytecie Wrocławskim) i doświadczalnej (na Politechnice Wrocławskiej). Okręg Wrocławski reprezentuje 38 uczniów, głównie ze szkół wrocławskich. Z powiatu kłodzkiego jesteśmy tylko MY!
Gratulacje!
Trzymam kciuki
Grażyna Rosołowska-Smaka – nauczycielka chemii

Dyplomy

Obrazy newsów: leoncz.jpg

Obrazy newsów: alekhy.jpg

Obrazy newsów: kornha.jpg

Lodowisko

Podróż do przeszłości

Obrazy newsów: pilsudski.jpg

 

Dziś we Wrocławiu odbyło się uroczyste wręczenie nagród zwycięzcom i wyróżnionym w konkursie "Podróż do przeszłości  - Józef Piłsudski jako niezłomny bojownik o wolność i niezawisłość Polaków". I miejsce w konkusie zajął uczeń klasy 1B naszego liceum - Leon Czerwiński za stworzenie strony internetowej o Józefie Piłsudskim. III miejsce zajęły Kornelia Hankus i Aleksandra Hytkowska, które przygotowały prezentację multimedialną.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych konkursach.

Wygenerowano w sekund: 0.10
1,620,668 unikalne wizyty