Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania

Wymaganiamaturalne 2021

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
1 XI
11-12 XI
23 XII - 31 XII
6 I
31 I - 13 II
14-18 IV
1-3 V
4-6 V
9-10 V
16-17 VI
23 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Z Kłodzka do Żydaczowa

Z Kłodzka do ŻydaczowaW tym roku uczniowie Zespołu Szkół Alternatywnych w Kłodzku po raz pierwszy wzięli udział w dolnośląskiej akcji "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Nasz udział w akcji wsparło Starostwo Powiatowe w Kłodzku zapewniając busa z kierowcą, Urząd Miasta Kłodzka, Zarząd ZSA oraz sami uczniowie i rodzice. Grupa 7 uczniów pod opieką nauczyciela historii wyruszyła spod budynku szkoły 3 lipca. Punktem zbornym wszystkich grup jadących na Ukrainę był gmach TVP we Wrocławiu, gdzie odbyło się spotkanie uczniów z wielu dolnośląskich szkół z organizatorami akcji, a wśród żegnających nas był m.in. marszałek województwa dolnośląskiego, Rafał Jurkowlaniec.

Obrazy artykułów: wychowanie4.jpgDo Żydaczowa, niewielkiego miasteczka w obwodzie lwowskim, dotarliśmy w południe 4 lipca po całonocnej, męczącej podróży. Zakwaterowano nas w niewielkim hotelu, z którego, po chwili odpoczynku, ruszyliśmy wspólnie obejrzeć miasto, a zwłaszcza zobaczyć, w jakim stanie jest XIX-wieczny cmentarz, który mieliśmy uporządkować. Ta licząca ponad dwa wieki nekropolia, mimo iż uznana za lokalny zabytek, była mocno zaniedbana i zarośnięta. Po krótkim spacerze udaliśmy się na upragniony odpoczynek, by następnego dnia rano wziąć się do pracy. Kolejne dni spędziliśmy na koszeniu, grabieniu, skrobaniu, malowaniu i innych czynnościach związanych z porządkowaniem mogił. Porządkowanie cmentarza wymagało mnóstwa pracy i wysiłku, mimo to nikt nie narzekał. Pracowaliśmy od rana do popołudnia, czerpiąc z tego dużo satysfakcji. Udało nam się oczyścić i odnowić m.in. groby proboszczów żydaczowskich ks. Jana Dręgiewicza i ks. Aleksandra Hofmanna oraz nagrobek XIX-wiecznego burmistrza Żydaczowa, Dezyderego Mokrzyckiego. Dość szybko nasza praca została zauważona przez mieszkańców Żydaczowa, którzy postanowili odwdzięczyć się nam przynosząc pożywne posiłki. Wielu mieszkańców poszło też za naszym przykładem i rozpoczęło porządkowanie dalszych części dość rozległego cmentarza.

Obrazy artykułów: sukc89.jpgW czasie wolnym byliśmy zapraszani na lokalne festyny i pikniki. Szczególnie w pamięć zapadła nam Noc Iwana Kupały i towarzyszące jej tradycyjne tańce i zabawy, w których również braliśmy udział. Pod koniec wizyty w Żydaczowie zostaliśmy zaproszeni do miejscowej szkoły, w której uczniowie zapoznali nas ze zwyczajami, tradycjami i historią Ukrainy.

Nie mogliśmy też przegapić okazji zwiedzenia pobliskich miast, jak Lwów, Drohobycz czy Truskawiec. We Lwowie mogliśmy podziwiać przepiękną architekturę tego miasta. Bardzo ważnych punktem pobytu we Lwowie była oczywiście wizyta na Cmentarzu Łyczakowskim i sąsiadującym z nim Cmentarzu Orląt Lwowskich. Do Polski wróciliśmy 14 lipca.

Mimo, iż przed wyjazdem mieliśmy wiele obaw, to trzeba przyznać, że Ukraina zaskoczyła nas swoim pięknem, a ludzie życzliwością i otwartością. Już teraz planujemy przyszłoroczny powrót do Żydaczowa, aby kontynuować rozpoczętą pracę przy porządkowaniu cmentarza.

Na koniec szczególne podziękowania chcielibyśmy złożyć panu Stanisławowi Posackiemu, prezesowi żydaczowskiego oddziału Towarzystwa Polskiego Ziemi Lwowskiej, który sprawował nad nami opiekę od samego początku naszego pobytu i poświęcając swój czas dbał o to, żeby niczego nam nie zabrakło.

 

Więcej zdjęć...

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
3,889,112 unikalne wizyty