Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania

Wymaganiamaturalne 2021

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
1 XI
11-12 XI
23 XII - 31 XII
6 I
31 I - 13 II
14-18 IV
1-3 V
4-6 V
9-10 V
16-17 VI
23 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Powiatowy Konkurs Kultury Języka Polskiego ma już 5 lat!

Powiatowy Konkurs Kultury Języka Polskiego ma już 5 lat!

 

 

Rok 2006 został ogłoszony Rokiem Języka Polskiego i to właśnie wtedy narodził się pomysł  takiego konkursu. Organizatorom towarzyszyła świadomość, że należy szczególnie w młodych ludziach kształtować odpowiedzialność za słowa, co poprzedza odpowiedzialność za czyny.

Kulturę języka, co wielokrotnie podkreślał wielki autorytet w sprawach poprawności – Witold Doroszewski – należy traktować jako składnik ogólnej kultury człowieka, a działalność kulturalnojęzykową jako fragment złożonego procesu pedagogicznego, którego podmiotem w szkole jest uczeń. Te właśnie pobudki stały się podstawą do organizowania przez Zespół Szkół Alternatywnych, corocznie od 2007 roku, Powiatowego Konkursu Kultury Języka Polskiego.                 

Pierwsza jego edycja przebiegała pod hasłem „W mowie jest chwała i hańba człowieka” (Mądrość Syracha).

Obrazy artykułów: konkurs1.jpgLaureatki 1 PKKJP: Alicja Włośniewska z Gimnazjum w Szczytnej, Karolina Potoczniak z Gimnazjum ZSA w Kłodzku oraz  Helena Piecha z Gimnazjum nr 2 w Wilkanowie.

 

Laureatami 2.PKKJP pod hasłem „W mojej pięknej ojczyźnie–polszczyźnie” (J. Tuwim) byli:

Maciej Skotniczny z ZSA w Kłodzku, Łukasz Przydział z Gimnazjum nr 2 w Kłodzku oraz Wiktoria Kłosowicz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Bystrzycy Kłodzkiej.

Nagrody, jak co roku, ufundowali: Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta w Kłodzku oraz Zarząd Zespołu Szkół Alternatywnych.

Obrazy artykułów: konkurs2.jpgFinaliści 3.PKKJP. Laureatami tej edycji, która przebiegała pod hasłem „Słowo jest w człowieku” (C.K.Norwid), byli: Wiktoria Włosowicz z Gimnazjum w Bystrzycy Kłodzkiej, Katarzyna Zielonka z Gimnazjum w Szczytnej i Małgorzata Bielewicz z MZS w Kłodzku.

 

Od 2008 roku Powiatowy Konkurs Kultury Języka Polskiego objęty jest honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty.

Zadaniem uczestników finału jest rozwiązanie testu leksykalno – gramatycznego oraz – w części ustnej – przedstawienie kilkuminutowej prezentacji na zadany temat, w której oceniana jest pomysłowość, bogactwo języka oraz poprawność. W skład jury wchodzą zawsze nauczyciele – opiekunowie finalistów, oni również sprawdzają testy. Zadania konkursowe do łatwych nie należą – np. jakie to części mowy: znienacka, widzimisię ? lub: utwórz przymiotniki od nazw własnych: Hongkong, Kreta, czy – nazwy mieszkańców od: Łotwa, Bardo, albo – wyjaśnij znaczenie wyrazów jasyr, ferwor, czy zwrotów przyjść w sukurs i zbić z pantałyku .Tym większa zatem chwała zwycięzcom!

„Nie dość słowo z widzenia znać” – ten cytat z wiersza Juliana Tuwima był hasłem IV PKKJP, który odbył się w 2010 roku.

Obrazy artykułów: konkurs3.jpg

Wśród finalistów IV PKKJP są zwycięzcy : Paulina Kaczmarczyk z Gimnazjum ZSA w Kłodzku, Szymon Hradzki z Gimnazjum Publicznego w Kłodzku oraz Alicja Bator z ZSA.

 

W tym roku już po raz piąty uczniowie gimnazjów powiatu kłodzkiego -  finaliści Powiatowego Konkursu Kultury Języka Polskiego spotkali się w murach „Alternatywnej”, by zmierzyć się z zawiłościami ojczystego języka oraz przedstawić prezentację na temat reklamy.  Konkurs przebiegał pod hasłem „Słowa mają kolce” (Agnieszka Osiecka). Ta zwięzła metafora miała przypominać o wielkiej sile słowa, które może być zarówno błogosławieństwem, jak i przekleństwem.  Zbyt często używamy kolczastych, raniących słów, a nawet dopuszczamy się słownej agresji. Korzystajmy z bogactwa naszego języka rozważnie! Używajmy takich słów, jakich sami chcielibyśmy słuchać – mówiła do gimnazjalistów Mariola Łuszczewska, dyrektor ZSA.- Niech nasze słowa tworzą lepszy świat”.

Obrazy artykułów: konkurs4.jpgLaureatki V PKKJP 2011: Agnieszka Kensicka z Gimnazjum nr 2 w Domaszkowie, Paulina Kaczmarczyk  i Kasia Martuszewska z Gimnazjum ZSA w Kłodzku.

 

Wszyscy wiemy, że sprawne komunikowanie się ułatwia życie, ale upowszechnianie i przestrzeganie norm poprawnościowych to zajęcie tyleż żmudne, co nieciekawe. Trzeba więc młodych ludzi zachęcać do pracy nad własną mową, której efektem byłoby zrozumiałe, poprawne, precyzyjne i estetyczne wypowiadanie się w mowie i w piśmie. Zwłaszcza, że z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Rady Języka Polskiego wynika, że ponad trzy czwarte Polaków uważa, iż pismo i mowa pozwalają ocenić poziom inteligencji i kulturę człowieka. Zdaniem jednej piątej rodaków obowiązkiem osoby kulturalnej jest poprawne posługiwanie się językiem polskim.

Upowszechniane dziś w mediach przykłady agresji słownej oraz zalewające fora internetowe niechlujne, pełne błędów i wulgaryzmów wypowiedzi powinny budzić sprzeciw, ale i troskę nauczycieli.

Wierzymy, że konkurs ten przyczynia się do  upowszechnienia wiedzy dotyczącej kultury języka ojczystego wśród gimnazjalistów i uświadamia potrzebę  przestrzegania norm poprawności językowej, zwłaszcza w epoce spoko, nara i w porzo . W konsekwencji zaś, usprawnia komunikowanie się między ludźmi i pokazuje piękno ojczystej mowy. Poza tym, w powodzi różnych konkursów zalewających szkoły, ten jest najbardziej kłodzki, bo i polski, i regionalny zarazem, wpisujący się w tradycję Małej i Wielkiej Ojczyzny.

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.00
3,889,118 unikalne wizyty