Zespół Szkół Alternatywnych

Facebook

Telefon

Dyrektor szkoły

Pedagog

Numer konta

Numer konta
60 1020 5112 0000 7002 0054 7224

Wymagania

Wymaganiamaturalne 2021

Dni wolne

Dni wolne od zajęć:
14 X
1 XI
11-12 XI
23 XII - 31 XII
6 I
31 I - 13 II
14-18 IV
1-3 V
4-6 V
9-10 V
16-17 VI
23 VI

Projekt Łazik


Projekt Łazik Księżycowy
SZKOŁA w działaniu

Podręczniki

Listy podręcznikówobowiązujących w ZSA

Procedury bezp.

Procedury

bezpieczeństwa.

Politechnika

Zajęcia na

Politechnice

MEN-BS

MEN
BezpiecznaSzkoła

MEN

List DolnośląskiegoKuratora Oświaty

Projekt UE

PROJEKT'Międzypowiatowa
droga po sukces'

Allianz

Ogólne warunki

ubezpieczenia uczniów

Oferta dla szkoły

ubezpieczenia uczniów

Szkoła w działaniu

Materiały pomocnicze

Materiały i przybory pomocnicze

na egzaminach w 2021 roku

Dostosowanie LO

Dostosowanie warunków i form

przeprowadzania egzaminu
maturalnego
w 2021 roku

Instrukcja maturalna

Instrukcjamaturalna 2021

Egzamin maturalny

Zasady egzaminumaturalnego w 2021 r.

Porady maturalne

Poradnikimaturalne

Zdawalność matury

Wybierz studia

Pajacyk

Ostatnie artykuły

Logowanie

Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło

Nawigacja

Wyjazd do Osnabrück

Wyjazd do Osnabrück

 

Cel spotkania był podobny do tego, jaki założyliśmy sobie w roku ubiegłym i dwa lata temu: przełamywanie stereotypów w wyniku bliższego poznania się, wymiany poglądów, dyskusji. Uwrażliwienie na problemy ekologiczne (nasi partnerzy w Niemczech reprezentują młodzieżowe ugrupowanie niemieckiej Partii Zielonych), wymiana doświadczeń w zakresie segregacji odpadów na poziomie gospodarstw domowych. Niemniej ważnym celem jest "podpatrywanie" naszych sąsiadów, jak radzą sobie z rozwojem turystyki w regionach, gdzie upadł przemysł (paralela historii rozwoju przemysłu na Ziemi Kłodzkiej i w okolicy Osnabrück, zwłaszcza Georgsmarienshütte). Jako Polacy z zazdrością patrzymy na świetnie rozwiniętą sieć tras rowerowych i masową popularność tego środka lokomocji wśród Niemców - chcieliśmy podpatrzeć parę prostych rozwiązań, które pozwoliłyby na rozwój tego środka lokomocji u nas i przyczyniły się nie tylko do redukcji spalin samochodowych ale i do podniesienia rangi okolic Kłodzka jako regionu przyjaznego dla turystyki rowerowej.

Każde spotkanie to okazja do doskonalenia swojego warsztatu językowego, praktycznego wykorzystania nudnych z pozoru regułek gramatycznych i wkuwania słówek. Spotkanie w pełni spełniło nasze oczekiwania. Dzięki Panu Barteltowi i jego grupie młodych "zielonych" mieliśmy okazję połączyć pracę nad naszym wspólnym projektem z turystycznymi atrakcjami Osnabrück i okolic. 44 kilometrowa wycieczka rowerowa w pierwszy dzień pozwoliła odkryć nam drzemiące w nas pokłady zadatków na przyszłych sportsmenów. Przejechanie tylu kilometrów trasy rowerowej wydawało się na początku nierealne, a jednak się udało i byliśmy wszyscy dumni z siebie. Ta wycieczka miała jeszcze jeden aspekt. W drodze powrotnej zgubiło się kilka osób z grupy polskiej i nieszczęśliwym zbiegiem okoliczności zostali bez niemieckiego przewodnika. Nie znając okolicy, będąc zdanym tylko na siebie, zostali zmuszeni do posługiwania się językiem niemieckim "na ulicy". Większość z nich doceniła wagę lekcji języka niemieckiego z tematu "Stadtorientierung - nach dem Weg fragen". Na miejsce dotarli jedynie z półgodzinnym opóźnieniem w stosunku do reszty grupy i obiecali powtórzyć wszystkim moim uczniom po powrocie do Polski, że nie warto stawiać tylko na angielski w kontaktach z Niemcami. Czasami znajomość niemieckiego może "uratować skórę". Jednym z moich następnych zadań będzie przekonanie moich uczniów, że da się słuchać rocka po niemiecku, a nawet polubić. Oczywiście pod warunkiem, że rozumie się, co chce muzyk swą piosenką nam przekazać.

Interesującym pomysłem ze strony niemieckich gospodarzy było zabranie nas na wycieczkę drezynami po nieczynnych starych liniach kolejowych. Nie dość ,że była to wspaniała zabawa ucząca współdziałania w grupie (drezyny napędzaliśmy wspólnie siłą naszych mięśni), to jeszcze podsunęła pomysł, jak można wykorzystać podobne wąskotorówki w okolicach Kłodzka po likwidacji lokalnych nierentownych połączeń kolejowych. Inne "hity" naszej wizyty w Niemczech to nocny spacer z pochodniami z przewodnikiem po Osnabrück i zanurzenie się w realia średniowiecznego miasta z punktu widzenia stróża, stojącego również na straży moralności swych współziomków tzw. "Nachtwächters" oraz udział w festynie -święcie lokalnej społeczności, gdzie byliśmy zakwaterowani - tzw. "Gemeindefest". Bardzo dobrym posunięciem okazało się wynajęcie na nasze spotkanie schroniska młodzieżowego "bez obsługi" .Sami wspólnie w polsko-niemieckich grupach musieliśmy przygotowywać posiłki, troszczyć się o porządek w aneksie kuchennym, nakrywać do stołu w jadalni, dbać o czystość w toaletach.

Przez cały czas trwania projektu byliśmy podzielni na mniejsze mieszane grupy, co sprawiło, że zniknął szybko podział na "my i oni". Polacy i Niemcy wspólnie byli odpowiedzialni za sukces lub porażkę danego zadania . Moim sukcesem jest to, że po każdym takim spotkaniu spada liczba malkontentów twierdzących, że ogólnie mówiąc "nie lubią Niemców i niemieckiego", choć sami nie wiedzą dlaczego. Cieszy każda wypowiedź w stylu: "Szkoda, że nie chciałem wziąć udziału w poprzednim spotkaniu Nie wiedziałem, że Niemcy mogą być tacy fajni".  

Jolanta Ouada

polski opiekun

Komentarze

Brak komentarzy. Może czas dodać swój?

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby móc dodać komentarz.

Oceny

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą oceniać zawartość strony
Zaloguj się , żeby móc zagłosować.

Brak ocen. Może czas dodać swoją?
Wygenerowano w sekund: 0.01
3,889,053 unikalne wizyty